مرکز مقالات امام موسی کاظم (ع)

دانلود مقاله عوامل خطرساز در عود اختلال خلقي دو قطبي يك و ارتباط آن با خصوصيات دموگرافيك با word


برای دریافت اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله عوامل خطرساز در عود اختلال خلقي دو قطبي يك و ارتباط آن با خصوصيات دموگرافيك با word دارای 5 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله عوامل خطرساز در عود اختلال خلقي دو قطبي يك و ارتباط آن با خصوصيات دموگرافيك با word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله عوامل خطرساز در عود اختلال خلقي دو قطبي يك و ارتباط آن با خصوصيات دموگرافيك با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله عوامل خطرساز در عود اختلال خلقي دو قطبي يك و ارتباط آن با خصوصيات دموگرافيك با word :

دانلود مقاله عوامل خطرساز در عود اختلال خلقي دو قطبي يك و ارتباط آن با خصوصيات دموگرافيك با word که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1388 در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشكی تبریز از صفحه 77 تا 81 منتشر شده است.
نام: عوامل خطرساز در عود اختلال خلقی دو قطبی یك و ارتباط آن با خصوصیات دموگرافیك
این مقاله دارای 5 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اختلال خلقی دو قطبی
مقاله عود
مقاله داروهای تثبیت كننده خلق
مقاله پیشگیری

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و اهداف: عود اختلال خلقی دو قطبی شایع و عودهای مكررمی تواند منجر به ناتوانی بیمار، تحمیل هزینه و افت كارآیی شود. عود بیماری در اكثر موارد با مصرف داروها قابل پیشگیری می باشد. قطع یا كاهش دوز دارو، برنامه خواب و بیداری نامنظم، استرسورها و عوامل دیگر نیز تاثیر گذار می باشند. مطالعه حاضر به منظور بررسی عوامل موثر در عود و ارتباط آن با خصوصیات دموگرافیك در بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی یك انجام شده است.
روش بررسی: 140 بیمار (86 مرد و 54 زن) مبتلا به اختلال خلقی دو قطبی یك مراجعه كننده به مركز روانپزشكی كه سابقه حداقل دو حمله یا بیشتر از بیماری را داشتند بطور تصادفی انتخاب شدند. تشخیص بر اساس ملاك های تشخیصی انجمن روانپزشكی آمریكا (DSM-IV TR) و مصاحبه ساختار یافته SCID-I انجام گرفت. سپس پرسشنامه های یانگ مانیا، افسردگی هامیلتون و محقق ساخته توسط بیماران و مراقبین درجه یك آنها تكمیل و نتایج بدست آمده توسط برنامه SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: 72 نفر (%513) از بیماران در فاز مانیك، 25 نفر (%179) در فاز افسردگی و 43 نفر (%307) در فاز مختلط بیماری بودند. تابلوی بالینی 52 نفر (%371) با خصوصیات پسیكوتیك و 88 نفر (%629) بدون خصوصیات پسیكوتیك بود. اكثر بیماران شدت بیماری بالاتری داشتند و متوسط نمره مقیاس یانگ مانیا در كل بیماران 5638 بود. عوامل موثر در عود شامل: قطع داروی تثبیت کننده خلق (%378)، کاهش دوز دارو (%185)، مصرف داروهای بی ثبات کننده خلق (-TCA نورولپتیك كلاسیك) (%564)، سوء مصرف و وابستگی به مواد (%157)، بی خوابی و داشتن برنامه خواب نامنظم (%414)، نداشتن دانش و آگاهی كافی در اهمیت درمان نگهدارنده (%46) و حوادث زندگی (بد و یا خوب) (%78) بودند. قطع دارو در زنان بیشتر از مردان و در افراد مطلقه یا بیوه بیش از متاهلین و مجردها بود. كاهش دوز دارو در بیماران متاهل بیشتر از مجردها بود. شدت افسردگی افراد با سن بالاتر بیشتر از سنین پایین بود و بین سن و نمره هامیلتون رابطه معنی دار وجود داشت. در سایر موارد ارتباط معنی دار وجود نداشت.
نتیجه گیری: عود در اختلال دو قطبی شایع و مهمترین عوامل دخالت كننده شامل قطع و كاهش دوز دارو، تغییر برنامه خواب، استرسهای روانی اجتماعی و اطلاعات ناكافی در مورد بیماری بودند. شناخت این عوامل و آموزش بیماران و خانواده های آنها می تواند در پیشگیری از عود موثر باشد.


برای دریافت اینجا کلیک کنید

[ بازدید : 17 ]

[ دوشنبه 25 بهمن 1395 ] 6:52 ] [ علی ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]